4 ciekawostki o Barcelonie

barcelona

Zbliżają się wakacje, a zatem biura podróży zaczynają pękać w szwach. Z pewnością do jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Barcelona. Dlaczego? Zdecydowaną odpowiedzią mogą tu być zabytki i atrakcje turystyczne. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można między innymi: Park Guell, Sagrada Familia, Pałac Muzyki Katalońskiej, Katedra w Barcelonie, Kościół Santa Maria dei Pi, La Rambla, czy Torre de Collserola.
Dla fanów piłki nożnej Barcelona, to również oczywiście ich ukochany klub, a także stadion Camp Nou, który zarówno pod względem sportowym, jak i atrakcji turystycznej co roku odwiedzany jest przez rzesze zagorzałych kibiców. Ponadto miasto to cieszy się unikalnym klimatem, gdzie na ulicach tego miasta życie tętni do późnych godzin nocnych. Nie mówiąc już o pogodzie, gdzie w czasie wakacji mamy niemal stu procentową gwarancje pełnego słońca. Miasto to, choć tak bogate kulturowo ma jednak kilka ciekawostek o których nie wiecie, a o których z pewnością chcielibyście wiedzieć. Jakie?

Olimpiada, która się nie odbyła

Barcelona starała się o bycie gospodarzem podczas XI Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Z tego powodu został wybudowany stadion. Igrzyska ostatecznie odbyły się w Berlinie, a w zamian za to miasto postanowiło zorganizować Olimpiadę Ludową – ta jednak nie doszła do skutku, gdyż dzień przed planowanym rozpoczęciem zaczął się zamach stanu generała Francisco Franco. Wspomniany Stadion był ostatecznie areną Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

Koniec karnawału dla patronki miasta

Patronką Barcelony jest Święta Eulalia. Dla Barcelony koniec karnawału (czyli tydzień przed środą popielcową), to dni pełne darmowych imprez skierowanych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wówczas na ulicach odbywają się zabawy, tańce, mieszkańcy wychodzą na ulicę w regionalnych strojach, obywatele maszerują ulicami stolicy Katalonii. Odbywają się także różnego rodzaju spektakle, oraz pokazy fajerwerków. Samo święto co roku jest wielkim wydarzeniem dla mieszkańców Barcelony.

W Barcelonie opalasz się na… sztucznej plaży!

To niestety prawda! A sama plaża została stworzona stosunkowo niedawno, bo w 1992 roku. Co ciekawe kiedyś w tym miejscu znajdowały się tereny przemysłowe. Czterokilometrowa powierzchnia, pasek morski, muszelki, palny, a przede wszystkim doskonała woda daje jednak tyle radości i relaksu tysiącom turystów, że na ową ,,sztuczność” zdecydowanie można przymknąć oko.

Uważaj na kierowców na ulicach Barcelony

Niestety, społeczeństwo w Barcelonie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przede wszystkim mieszkańcy Barcelony są uznawani ja jednych z najgorszych kierowców na świecie. Dowód? Podobno co 19 sekund dochodzi na ulicach do wypadku drogowego. Być może dlatego znaczna ilość obywateli zarzeka się, że chodzi pieszo i nie posiada samochodu. Ponadto turyści odwiedzający to miasto powinni uważać na tzw. kieszonkowców.