Bruksela, to nie tylko parlament

bruksela

Bruksela, to oczywiście stolica Belgii, miasto, które kojarzy nam się z Parlamentem Europejskim. Nie mniej jednak miasto to również kopalna kultury i zabytków, które zwyczajnie warto zobaczyć.

Bruksela, to miasto położone w środkowej części Belgii nad rzeką Zenne. Miasto to jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, instytucji Unii Europejskiej, NATO, oraz Euroatomu. Znajduje się tam również ośrodek handlowy, ośrodek bankowo – finansowy, oraz ośrodek kulturalno – naukowy. Ośrodki te funkcjonują na terenie całego kraju. Jak już wyżej zostało wspomniane mamy tu wiele zabytków, ponadto w mieście tym znajdują się dwa uniwersytety, konserwatorium, a także instytuty naukowo – badawcze.

Co warto zobaczyć w Brukseli?

Niepowtarzalny klimat tego miasta tworzy już sam rynek. Zwłaszcza w porze letniej nie brakuje tu miejscowych artystów, malarzy, czy muzyków. Na tamtejszym rynku całe rodziny urządzają sobie pikniki, dzięki czemu tworzy się rodzinna atmosfera.

Oczywiście jednym z pierwszych miejsc o których warto wspomnieć, to parlamentarium. Tam dzięki multimedialnym ekranom można poznać najistotniejsze etapy integracji Europy. Wszystkie informacje pomogą zrozumieć zdjęcia i grafiki. Dodatkowym udogodnieniem są autoprzewodniki, które są dostępne we wszystkich językach Unii Europejskiej.

Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej – a tam na wystawie można zobaczyć m.in. pięknie zdobione miecze, broń palną, pojazdy opancerzone, a także samoloty bojowe. W miejscu tym możemy podziwiać hale, w której znajdują się zarówno oryginalne helikoptery, jak i samoloty pasażerskie, legendarna Dakota, a także F-16.

Manneken Pis – inaczej nazywany rzeźbą sikającego chłopca. Ta niewielkiej postury rzeźba każdego roku przyciąga do siebie tysiące turystów. Manneken Pis ubrany był już między innymi w stroje różnych klubów piłkarskich, czy w strój robotnika, gdzie trzymając Polską flagę przepasany był szarfą z logo Solidarności.

Le Botanique, to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Brukseli. Tam zobaczysz jak kiedyś wyglądała siedziba ogrodu Botanicznego. Spacer po zielonym zakątku miejsca, to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Tu również warto wspomnieć, że Bruksela pod względem zieleni jest bardzo urokliwa. Nie brakuje tu także licznych akcentów kwiatowych o czym może świadczyć chociażby coroczna Światowa Wystawa Kwiatów z których tworzy się piękne dywany.

Jak już wyżej zostało wspomniane Bruksela, to także znane uniwersytety. Mamy tu między innymi Belgijską Akademie Nauk, gdzie jej początki sięgają aż. 1969 roku. Ponadto można zobaczyć Królewską Flamandzka Akademie Umiejętności, Królewską Walońską Akademie Umiejętności, Królewską Akademia Sztuki, dwa uniwersytety, Bibliotekę królewską, Konserwatorium Muzyczne, instytuty badawcze, a także wiele mniejszych szkół.

Bruksela to miasto wielu kultur

Śmiało można tak powiedzieć. Idąc po samym rynku można dostrzec bowiem wiele narodowości, gdzie w mieście tym nie brakuje zarówno Polaków, jak i Anglików, czy Francuzów. Same ulice, oraz rynek zwłaszcza wiosną i latem tętnią życiem. Dla smakoszy można polecić Plac Châtelain, gdzie nie brakuje różnego rodzaju serów, oliwek, warzyw, owoców, a także… pysznych placków z owocami.