Garść ciekawostek o Paryżu

paryż

Paryż – stolica Francji, dla wielu stolica miłości, jedno z najpopularniejszych miast na świecie. Dowód? Co roku przybywa tu około 30 milionów turystów. Wieża Eiffla, Luwr, Katedra Notre – Dame, rzeka Sekwana, czy Disneyland. Śmiało można stwierdzić, że Paryż, to prawdziwa kopalnia historii, sztuki i kultury. Wielu z pewnością się wydaje, że miejsce to przez tyle lat zostało całkowicie odkryte. My jednak postanowiliśmy doszukać się ciekawostek, które mamy nadzieje Was zaskoczą. Bo warto, by dowiedzieli się szczególnie Ci, którzy zamierzają odwiedzić stolice Francji, jak i zwyczajni wielbiciele tego kultowego miasta.

Łuk triumfalny paryż
Łuk Triumfalny Paryż

W Paryżu można się zachwycić, lub… wpaść w depresje

Bo tu trzeba przyznać, że Paryż jako miasto jest niezwykle kreowane w mediach. Chociażby za sprawą takich filmów jak: ,,Zakochany Paryż”, ,,Amelia”, ,,13 Dzielnica”, ,,Francuski pocałunek”, czy ,,Ratatuj”. Chociażby w tych ekranizacjach, ale i wielu programach Paryż przedstawiony jest jako malownicze miasto. Niestety dla wielu prawdziwy obraz Paryża staje się zupełnie inny od tego ukazywanego w telewizji. Często więc po powrocie turyści (w szczególności Japończycy) zapadają na tzw. syndrom paryski, który może objawiać się nadmierną euforią, lub depresją.

Paryż ma plaże

Jest to sztuczna, tropikalna plaża położona tuż nad Sekwaną. Co ciekawe co roku z specjalnie przywożone jest kilka tysięcy ton piasku. Na paryskiej plaży można zobaczyć też tropikalne rośliny, w tym śródziemnomorskie palmy.

Wieża Eiffla – nie od razu ją pokochano

wieża eiffla
Wieża Eiffla

Co więcej początkowo myślano wręcz o jej rozbiórce. Na szczęście paryżanie szybko ją pokochali, a wieża Eiffla stała się prawdziwym symbolem Paryża. Od momentu zakończenia budowy (1889 rok) do 1930 roku, wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie. Na życzenie jej założyciela Gustawa Eiffel’a wieża jest malowana co 7 lat. Wieża służyła już nie tylko jako element do akrobacji, ale i jako powierzchnia do reklamy, którą wykorzystała marka Citroen, który promował swoją firmę na całej jej długości. Dziś odwiedzana przez ok. 3 milionów turystów rocznie. ,,Mniejsze wersje” wieży można znaleźć m.in. w Kopenhadze, Las Vegas, czy kazachstańskim mieście Aktau.

Katedra Notre – Dame i początki Paryża

katedra notre dame
Katedra Notre Dame
katedra notre dame
Katedra Notre Dame

Bo wielu z pewnością nie wie, że tuż przed budynkiem, tuż pod kostką chodnikową, w podziemiach, można zobaczyć pozostałości starożytnej Lutecji, czyli początków Paryża!

W Paryżu zawsze znajdziesz coś do poczytania

A to chociażby dlatego, że obecnie znajduje się tam ok. 800 księgarni i jeszcze większa liczba antykwariatów książkowych.

Tu nie można się nudzić

Bo po pierwsze mamy tu Disneyland otwarty w 1992 roku, posiadający się tylko różnorodne atrakcje, ale i dwa parki rozrywki i siedem hoteli. Ponadto w samym Paryżu, kilka razy w miesiącu odbywają się m.in. plenerowe happeningi, festiwale, wystawy, czy innego rodzaju prezentacje artystyczne.

Najstarszy uniwersytet

sorbona uniwersytet
Uniwersytet Sorbona

A przynajmniej jeden z najstarszych – zwany Sorboną. Okolice tego uniwersytetu znajdują się na Dzielnicy Łacińskiej, co jest śladem obowiązującej w XIII wieku nauki łaciny.