Kościelisko – mała miejscowość z dużymi możliwościami

koscielisko

Choć to nie ma zbyt dużego obszaru, to jednak w Kościelisku każdy turysta może znaleźć coś dla siebie, dlatego każdego roku tak chętnie odwiedzają je zarówno amatorzy narciarstwa, jak i Ci, którzy kochają zwiedzać stare zabytki.

Zacznijmy jednak od początku. Kościelisko, to wieś podhalańska znajdująca się w województwie małopolskim, w powiedzie tatrzańskim, należąca do gminy Kościelisko. Jako ciekawostkę warto dodać, że w latach 1973–1977 miejscowość była siedzibą gminy Kościelisko – Witów, a w latach 1975 – 1998 Kościelisko należało do województwa nowosądeckiego. Oprócz licznych atrakcji jakie można spotkać w Kościelisku, to co należy tam docenić, to piękne widoki oddające cały urok polskich Tatr.

Atrakcje w Kościelisku dla aktywnie spędzających czas

Zaletą Kościeliska może być również fakt, że nawet atrakcje nie znajdujące się w samym mieście są oddalone na tyle blisko, że bez problemu można do nich dotrzeć.

Park Linowy Złota Grań znajdujący się szczycie Gubałówki posiada m.in. 5 różnych tras będących na różnych wysokościach i różnych stopniach trudności. Na terenie mamy możliwość pokonania ponad 50 różnych przeszkód, zjazd na tyrolkach, czy przejażdżkę quadami. Do parku liniowego Złota Grań można dojechać kolejką liniowo – terenową, PKL, lub kolejką liniową na Polanie Szymoszkowej.

Droga Pod Reglami, to to ścieżka spacerowa, nie jest to jednak zwyczajna droga. W czasie nawet 3 godzinnego spaceru można podziwiać m.in. kompleks skoczni Narciarskich z Wielką Krokwią na czele, Dolinę Białego, Dolinę Strążyńską, Dolinę Małej Łąki, ośrodek dla lotników na górniku, aż możemy dotrzeć do Doliny Kościeliskiej, Siwej Polany, oraz Doliny Chochołowskiej. Ponadto w czasie spaceru co chwila mija się urokliwe, górskie potoki. Dolina Pod Reglami jest doskonałym spędzeniem czasu dla całych rodzin, w tym także dla osób starszych, którym tamtejszy klimat z pewnością będzie sprzyjać.

Lodowisko przy Zespole Szkół Hotelarskich – mamy tam między innymi doskonale oświetlenie, muzykę, oraz co najważniejsze, wypożyczanie sprzętu. Atrakcyjne są również ceny tego miejsca, gdzie najdroższy bilet kosztuje raptem 9 złotych.

Oczywiście w samym Kościelisku nie brakuje również miejsc dla fanów narciarstwa zwłaszcza zimą.

A co ciekawego w Kościelisku dla chcących poznawać nowe miejsca?

Jaskinia Mroźna – już samo wejście do niej jest mocne, gdyż znajduje się 1112 m.n.p.m, a sama jej długość, to aż 560 metrów. To co ją charakteryzuje, to fakt stałej niskiej temperatury, gdzie nie przekracza ona nigdy 6 stopni Celsjusza. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1959 roku jaskinia ta została oświetlona elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego dla potrzeb turystów.

Kościół Parafialny Miłosierdzia Bożego – wybudowany w latach 1989-1994, uznawany za Kościół o nowoczesnej architekturze. Jego wielkość może jednak robić, wrażenie, gdyż jest w stanie pomieścić około 800 wiernych.

Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego – swoją działalność rozpoczęło 25 października 1984 roku (w 30 rocznicę utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego). W 2004 roku otwarto nową wystawę, gdyż wiele poprzednich par uległo przestarzeniu. Samo muzeum przede wszystkim propaguje wystawy związane pięknem polskich Tatr i ochrony przyrody.