Mielenko idealne miejsce na wakacje i urlop nad Bałtykiem

mielenko-nad-morzem

Każdego lata Bałtyk pomimo braku gwarancji pogody i niezbyt wysokiej temperatury wody przyciąga tłumy turystów i to nie tylko z Polski. W tym roku z uwagi na sytuację na świecie liczba wczasowiczów się podwoiła. Coraz trudniej znaleźć miejsce spokojne ale w pobliżu ciekawych atrakcji i letnich kurortów. Jednym z nich jest Mielenko – malutkie miasteczko położone zaledwie 3 kilometry od Mielna. Ta odległość pozwala na delektowanie się ciszą i spokojem oraz piękną szeroką plażą gdzie nie trzeba wstawać o szóstej rano aby zająć miejsce przy brzegu. Dodatkowym plusem dla rodziców mających małe dzieci jest brak promenady pełnej straganów z zabawkami. To miejsce idealne na spokojny wypoczynek ale jeśli wakacje dla nas nie mogą obyć się bez zwiedzania i poznawania okolicy to wokół Mielenka znajduje się kilka ciekawych miejscowości zachęcających do odwiedzenia – Mielno, Sarbinowo, Chłopy, Gąski. Co ważne szlak rowerowy biegnący niemal nad samym morzem pozwala zwiedzić te miejscowości na rowerze a dla zapalonych piechurów ścieżka leśna uprzyjemnia te kilku kilometrowe spacery.

Rybka niemal prosto z kutra

rybka-z-kutra

Warto wybrać się na spacer z Mielenka do Chłopów – trasa przez las na pewno będzie miłym szlakiem. Po drodze czeka nas niespodzianka – pomnik postawiony w miejscu gdzie przebiega szesnasty południk geograficzny.  Po zmianie długości geograficznej możemy podziwiać piękną rybacką wioskę która w całości jest zapisana do rejestru zabytków. W porcie można podziwiać kutry rybackie, obejrzeć rybaków oprawiających ryby i zakupić świeżutkie wędzone okazy, które warto skonsumować na niewielkim ale urokliwym molo obserwując fale Bałtyku.

Urokliwa promenada w Sarbinowie

Położone kilka kilometrów od Mielenka Sarbinowo słynie z przepięknej promenady zbudowanej na kamienno-betonowym umocnieniu brzegu. Morze w Sarbinowie próbowało wdzierać się coraz głębiej w ląd dlatego wzmocniono brzeg a następnie pomyślano, że będzie on idealnym miejscem na stworzenie szerokiej oświetlonej promenady która zachęca do spacerów zarówno za dnia jak i w nocy.

Najwyższa latarnia znajduje się w Gąskach

Być nad Bałtykiem i nie zwiedzić chociaż jednej z latarni znaczących naszą linię brzegową jest nie do zaakceptowania. Dlatego proponujemy wyprawę do małego miasteczka Gąski które słynie z 49,8 metrowej latarni której wysokość daje jej trzecie miejsce wśród czynnych latarni w Polsce. Aby wspiąć się na szczyt musicie pokonać 190 krętych schodków ale warto – widok na morze i okolice zapiera dech w piersiach.

latarnia-w-gaskach

Mielno – Najbardziej imprezowe letnie miasto

Spędzając wakacje w okolicach Mielna nie sposób go pominąć w swoim planie zwiedzania. Zachęcam do spaceru lasem złożonym z ponad stuletnich lip.  Będąc już w Mielnie Zwiedzanie zacznijmy od słynnej Promenady Przyjaźni która tętni życiem przez całą dobę. To wspaniałe miejsce na spacery i podziwianie nadmorskich widoków a jednocześnie znalezienie ciekawej restauracji czy też spędzenie tanecznego wieczoru na imprezach pod chmurką. Warto schodząc z promenady poszukać Pomnika Morsa który powstał aby uczcić wszystkich fanów lodowatej kąpieli.

Na obrzeżach miasta znajduje się odrestaurowane grodzisko starosłowiańskie gdzie codziennie możemy obejrzeć pokazy rzemiosła, walki oraz dowiedzieć się o sposobie życia Prasłowian. A gdy znudzi nas widok morza zawsze możemy udać się na drugą stronę miasta i spędzić miłe popołudnie nad Jeziorem Jamno.

Samo Mielenko i jego okolice to idealne miejsce na wspaniałe wakacje z jednej strony spokój brak tłumów a z drugiej wiele atrakcji które serwuje nam okolica a zatem ruszajcie póki jeszcze nie stało się kolejnym kurortem nadbałtyckim.