Niezwykły świat na Węgrzech, czyli zwiedzamy Miszkolc

miszkolc

Miszkolc jest trzecim największym miastem na terenie Węgier. Dlaczego jest tak chętnie odwiedzane przez turystów? Oprócz bajkowego położenia miasta w dolinie rzeki Szinwa u podnóża Gór Bukowych, możemy tu znaleźć wiele atrakcji, które spodobają się tym starszym, jak i młodszym turystom. Miszkolc liczy około 200 tysięcy mieszkańców oraz posiada swój własny port lotniczy. Znajdziemy tu wiele zabytków, kilka szkół wyższych i innych ciekawych atrakcji…

Przede wszystkim uzdrowisko Tapolca w Miszkolc

uzdrowisko-Tapolca-w-Miszkolc

Tapolca to uzdrowiskowa część Miszkolca. To właśnie uzdrowisko jest jednym z głównych powodów, dla którego ludzie przyjeżdżają w tę cześć Węgier.  W grotach, których jest ponad 300, znajdują się różnego rodzaju kąpieliska. Właśnie w Miszkolc znajduje się jedyne w Europie kąpielisko termalne w jaskini (Burlang furdo), które wypełnione jest ciepłą wodą oraz występują w nim naturalne bicze wodne. W grotach znajdują się również kąpieliska, które działają cały rok. Baseny odkryte wypełnione są wodą o temperaturze 28-30 stopni Celsjusza. Możemy znaleźć tam 6 basenów, które służą rekreacji oraz lecznictwu.

Tokaj – poznaj węgierskie wino

Tokaj to wysokogatunkowy napój alkoholowy, który znany jest w całej Europie. Przez ten złocisty trunek każdy kojarzy tę nazwę. Ale Tokaj to również małe miasteczko, które zostało okrzyknięte stolicą tokajskiego regionu winiarskiego. Mieści się on 60 km od Miszkolc. W centrum Tokaja możemy zwiedzić 600-letnie piwnice Rakoczego. Podziemne korytarze sięgają 1,5 km. Również w mieście znajdują się inne otwarte piwnice, gdzie możliwe jest delektowanie się winem Tokaj Aszú. Prócz piwnic znajduje się tutaj jeszcze Muzeum Tokajskie, w którym możemy znaleźć wypowiedzi znanych osób, kolekcję narzędzi winiarskich oraz archiwa miejskie.

Zabytki w Miszkolc

Cerkiew-Świętej-Trójcy-w-miszkolc

Jeżeli lubicie zwiedzać stare budowle, to nie będziecie się nudzić w tym węgierskim mieście. Ciekawym zabytkiem jest XVIII-wieczna Cerkiew Świętej Trójcy. W środku budynku znajduje się 16-metrowy ikonostas, który posiada 88 ikon ilustrujące życie Chrystusa. Można również zachwycić się freskami na sklepieniu, które malował słynny Austriak Rödelmeister. Możliwe jest również pomodlenie się przed niesamowitą ikoną Madonny z Kazania, według historycznych zapisów została ona podarowana przez carycę Katarzynę II. Obok cerkwi znajduje się Muzeum Węgierskiej cerkwi Prawosławnej. Również w Miszkolc znajduje się przepiękny kościół kalwiński. Jest to najstarszy budynek w mieście.

Zamek Diósgyőr

Zamek-Diósgyőr

Ruiny twierdzy znajdują się na pagórku wyrastającym z dna rzeki Szinwa. Zamek ten był siedzibą zamożnych rodów, które zostały ukarane za wystąpienie przeciw Karolowi Robertowi. Budowla jest otoczona fosą i murem, posiada cztery narożne wieże oraz mieści się w niej 50 pomieszczeń wraz z rozległym dziedzińcem. Zamek można zwiedzać, znajdują się w nim teraz wystawy, gabinet figur woskowych oraz muzeum papiernictwa. Na pewno jest warty odwiedzenia.