Jak obchodzi się Boże Narodzenie w innych krajach

zyczenia-swiateczno-bozonarodzeniowe

Jako, że już za kilka tygodni mamy święta  Bożego Narodzenia tym razem wpis o tym jak się obchodzi święta w innych krajach

Boże Narodzenie w innych krajach

W całym kraju co roku czekamy na ten magiczny czas jaki dają nam święta Bożego Narodzenia. Opłatek, Pasterka, choinka, 12 potraw na stole, składamy życzenia świąteczne – bożonarodzeniowe  i śpiewamy najpiękniejsze, polskie kolędy, a to wszystko, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka… Nasza tradycja kultywowana jest od wieków, gdzie przekazujemy ją kolejnym pokoleniom.

A czy zastanawialiście się kiedyś jak święta Bożego Narodzenia obchodzi się w innych krajach? Postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej odmiennym tradycjom.

Anglia – tu nie ma Wigilii

W związku z tym święta Bożego Narodzenia obchodzi się pierwszego dnia świąt. Święty Mikołaj zostawia prezenty w skarpecie. W zamian przygotowuje się dla niego kieliszek alkoholu, a dla renifera marchewkę. Same prezenty otwiera się drugiego dnia świąt (tak zwany Boxing Day). Co ciekawe to właśnie w Anglii zaprojektowano pierwszą, świąteczną kartkę. Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić w tym czasie, to ulice Oxford i Regent Street w Londynie. To właśnie tam stoi ogromna choinka, gdzie w czasie świąt zbierają się wokół niej ludzie śpiewając kolędy. Świąteczną potrawą narodową jest indyk.

Włochy – wielkie oczekiwanie na Pasterkę

Zanim jednak wierni udadzą się do Kościoła jedzą uroczystą kolacje na której nie może zabraknąć między innymi: włoskich ciast takich jak ciasta penettone, czy pandoro, oraz nugatów, migdałów, czy też orzechów laskowych. To na co włosi zwracają szczególna uwagę w czasie świąt to szopki – te budowane są zarówno w domach, kościołach, jak i klatkach schodowych.

Francja – ile regionów, tyle tradycji

W przeciwieństwie do Polski i Włoch we Francji uroczysta kolacja odbywa się tuż po Pasterce. Jeśli chodzi o dania, to te są zróżnicowane w zależności od regionu kraju. Może to być jednak gęś, gryczane naleśniki polane kwaśną śmietaną, indyk, kasztany, czy ostrygi. Ciekawostką jest tak, że w wielu domach popularny jest tradycyjny deser Bûche de Noël , który bardzo przypomina polską roladę.

Hiszpania – prezenty 12 dni później

Podobnie jak w przypadku Polski, Włoszech, czy Francji Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem w tym kraju. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, to bardzo ważna jest szopka. Jeśli chodzi o dania, to na stole króluje między innymi: jagnięcina, prosie, indyk, ryby, owoce morza. Hiszpanie w czasie świąt piją także cave z hiszpańskim winem musującym. W przypadku Hiszpanii jednak najważniejsze święto przypada na 6 stycznia, mianowicie na święto Trzech Króli, wtedy to dzieci otrzymują prezenty, oraz odwiedza się najbliższych z życzeniami obdarowując ich. W podziękowaniu za prezenty dzieci przygotowują słodycze i kostki cukru dla wielbłądów.

Norwegia – świętowanie zaczyna o 17:00

Wtedy to w kościele zaczynają bić dzwony. Jeśli chodzi o dania, tu również jest w czym wybierać. Dlatego do wyboru mamy między innymi: wędzone żeberka jagnięce, ciasto migdałowe w kształcie pierścienia, czy kasza ryżowa z bitą śmietaną i czerwonym sosem. Podobnie dekoruje się choinki, a po wieczerzy śpiewane są kolędy. Same ozdoby przygotowane są przed domowników. Z kolei prezenty rozdawane są przez gnomy.

Jako, że