Poznaj RPA i jej piękne oblicze

rpa-smocze-gory

Republika Południowej Afryki, czyli miasto położone na samym krańcu południowej części kontynentu afrykańskiego. Mottem tego kraju jest hasło: „Jedność w różnorodności”. Czy warto wyjechać do RPA? Co należy zwiedzić na tym krańcu świata?

Historia oraz ustrój polityczny w RPA

RPA zapoczątkowały dwie burskie republiki – Transwal oraz Orania. Pod koniec XIX wieku wybuchły tu dwie wojny burskie z Wielką Brytanią. To właśnie Wielka Brytania zapoczątkowała w 1910 roku dominimum o nazwie Związek Południowej Afryki (w 1961 roku przekształcony w republikę). Od przybycia Wielkiej Brytanii ten zakątek Afryki zmienił się raz na zawsze. Trudno uwierzyć, ale w latach 1990-1993 w RPA obowiązywał system rasistowski, który powstał za rządów białej mniejszości – tzw. apartheid. Od wolnych wyborów w 94 roku władzę podjął Afrykański Kongres Narodowy. RPA jest krajem federalnym, który został podzielony na 9 prowincji. Głową państwa jest prezydent. Od 1996 roku obowiązuje Konsytuacja, która gwarantuje wszystkim prawa obywatelskie.

Co warto zwiedzić w RPA?

Góry Smocze

piekno-smoczych-gor smocze-gory-w-rpa

Jedną z najpiękniejszych miejsc, które należy zwiedzić będąc w RPA, to Góry Smocze. Ten łańcuch górski ciągnie się przez ponad 1000 kilometrów od Hoedspruit i Parku Krugera do Rhodes we Wschodniej Prowincji Przylądkowej. W tych górach znajduje się najwyższy szczyt w RPA, który sięga 3451 m n.p.m., noszący nazwę Mafadi. Nazwę temu łańcuchowi górskiemu nadali Zulusi, którzy uważali, że góry przypominają złe smoki. Góry Smocze są zaliczane do najpiękniejszych miejsc w RPA oraz zostały wpisane na listę UNESCO. W środku pasma możemy ujrzeć skalny amfiteatr, wodospad Tugela lub malowidła naskalne prehistorycznego człowieka.

Narodowy Park Krugera

Innym terenem, które warto zobaczyć to Narodowy Park Krugera. Został założony w 1898 roku. Rozciąga się na 350 kilometrów wzdłuż granicy z Mozambikiem. Zajmuje aż 2 miliony hektarów. Można tam zobaczyć wielkie rzeki, które przepływają z zachodu na wschód, jak np. rzeka Olifants. Do parku można wejść 10 bramami, a sieć dróg jest bardzo dobrze rozbudowana. Najważniejsza trasa turystyczna prowadzi wzdłuż osi północ-południe. Co ważne, większość prywatnych operatorów nie ma zgody na poruszanie się drogami w parku. Możemy spotkać tu wiele gatunków zwierząt i roślin – nawet tych zagrożonych wyginięciem.

park-narodowy-krugera-w-rpa mapa-parku-narodowego-krugera

Kapsztad

Po przyjeździe do RPA należy zwiedzić również Kapsztad, który jest legislacyjną stolicą tego kraju. Miasto to  jest usytuowane w niesamowitych okolicznościach przyrody, nad Zatoką Stołową, a w tle widzimy majestatyczne piękno Gór Stołowych. Wąskie ulice oraz dawne budownictwo holenderskie miesza się z nowoczesną zabudową. Kapsztad przypomina wyglądem europejskie miasto, ale nie brakuje w nim afrykańskich akcentów. Jest to na pewno priorytet na liście do zwiedzania dla odwiedzających Republikę Południowej Afryki.