Promem na północ, czyli turystyczne rejsy do Szwecji

rejs-promem-do-szwecji

Zastanawiasz się, jak spędzić urlop lub weekend poza domem? Marzą ci się komfortowe warunki podróżowania oraz malownicze widoki? Rejs do Szwecji to propozycja dla ciebie! Zapoznaj się z poniższym artykułem –  poznasz zalety podróżowania promem oraz urocze zakątki Północnej Europy.

Promowe rejsy do Szwecji

Bałtyk najwygodniej pokonać promem. Podróżowanie tą formą transportu morskiego umożliwia zabranie ze sobą dowolnej ilości bagażu, a nawet samochodu czy kempingu. Przeprawy promowe gwarantują ponadto piękne widoki, większy komfort dla osób niepełnosprawnych albo o ograniczonej mobilności, a także szereg atrakcji, w postaci restauracji, kin czy centrów spa. Liczba udogodnień jest uzależniona od przewoźnika, jednak najczęściej obowiązuje zasada – im dłuższa trasa rejsu, tym większy zakres usług na pokładzie promu.

Podróż promem jest bardzo komfortowa. Kabiny są wyposażone w łazienki, pościel oraz ręczniki, a na pokładzie znajduje się zazwyczaj kilka restauracji. Dorośli mogą spędzać wieczory przy dźwiękach dobrej muzyki lub na pokazach sztuki barmańskiej. Dla dzieci organizuje się dla odmiany konkursy oraz zabawy z animatorami czasu wolnego. Pasażerowie mają możliwość zrobienia zakupów w sklepie wolnocłowym, który znajduje się na pokładzie promu. W atrakcyjnych cenach można zakupić m.in. alkohol, perfumy, kosmetyki, a także szeroki wybór tradycyjnych szwedzkich przysmaków.

Rodzaje kabin

Ceny kabin na promie są uzależnione od standardu oraz wyposażenia. Najtańsze są kajuty wewnętrzne bez okna, z piętrowymi łóżkami. Za kabinę wewnętrzną, z oknem i łazienką trzeba zapłacić znacznie więcej. Warto wspomnieć, że operatorzy rejsów oferują udogodnienia dla osób, które podróżują ze zwierzęciem. Specjalnie przygotowane kajuty znajdują się w pobliżu otartego pokładu, na podłodze nie ma wykładziny, a dodatkowym wyposażeniem są praktyczne kuwety, które umożliwiają utrzymanie czystości w pomieszczeniu.

Szwecja – co warto zwiedzić

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Karlskrona – miasto położone na 33 wyspach, uznane za najsłoneczniejsze w całej Szwecji. Zostało założone w 1680 roku przed króla Karola XI. Godnym uwagi jest historyczny port wojenny, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dumą miasta jest także największy w Skandynawii  rynek starego miasta, zwany Stortorget, z Ratuszem oraz zabytkowymi kościołami – Trójcy Świętej (Trefaldighetskyrkan) i Fryderyka (Fredrikskyrkan). Jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów Karlskrony jest Muzeum Morskie (Marinmuseum), w którym można podziwiać XVIII-wieczne modele okrętów oraz maszyn stoczniowych. Warto pamiętać, że rejs do promem może być początkiem zwiedzania pięknych zakątków Szwecji. Z Karlskrony można bezpośrednio dojechać do takich miast, jak m.in. Malmö, Kristianstad czy Göteborg.

Szwedzkie wyspy

Jedną z najchętniej odwiedzanych latem miejsc jest Öland – wyspa, która leży na południowym wybrzeżu Szwecji. Jej pejzaże przypominają gdzieniegdzie malownicze egzotyczne stepy. Do atrakcji zaliczać się ponadto bogatą roślinność, wiatraki, a także najwyższą latarnię morską w Szwecji, zwaną Långe Jan. Dech w piersiach zapierają zachodnie wybrzeża wyspy oraz prawie bezludne, malownicze plaże. Zwiedzającym poleca się także wyspę Björkholmen, na której zachowały się małe drewniane domki pierwszych stoczniowców, którzy się na niej osiedli. Jedną z najbardziej malowniczych uliczek jest Nordenskjodsgatan, na której można podziwiać charakterystyczne dla Szwecji niezwykle kolorowe domostwa.

Warto pamiętać

Przed zaplanowaniem dojazdu do portu, z którego zaczyna się rejs, należy sprawdzić o której godzinie rozpoczyna się odprawa promowa. Dobrze jest pomyśleć zawczasu o korkach lub ewentualnych utrudnieniach na drodze, aby uniknąć ewentualnego spóźnienia. By dostać się na pokład konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości oraz numeru rezerwacji promu. Osoby, które przeprawiają się samochodem powinny pamiętać także o zabraniu dokumentów, które uprawniają do prowadzenia pojazdu za granicą.

Planujesz podróż morską na Północ Europy? Z aktualnymi ofertami rejsów do Szwecji możesz zapoznać się online:

http://www.stenaline.pl/do-szwecji