Rapa Nui – wyspa pełna tajemnic?

Rapa Nui - wyspa pełna tajemnic

Wyspa Wielkanocna jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Wyspa ta kojarzy nam się wszystkim przede wszystkim z obecnością olbrzymich kamiennych posągów, będących główną atrakcją turystyczną. Jak posągi znalazły się na wyspie? Jakie jest ich ukryte znaczenie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wyspa Wielkanocna – położenie i początki historii

Rapa Nui (Wielka Ziemia) bo tak określana jest przez tutejszych mieszkańców Wyspa Wielkanocna, położona jest na Oceanie Spokojnym, dokładniej w centralnej części tzw. Wyniesienia Wschodniopacyficznego. Wyspa została nazwana Wielkanocną przez jednego z dowódców wyprawy morskiej – Jacoba Roggeveena, który tego dnia znalazł się w jej pobliżu. Już wtedy wyspa była zaludniona przez lokalnych osadników, niestety do dzisiaj naukowcom nie udało się ustalić tego w jaki sposób na wyspę Rapa Nui dotarli pierwsi ludzie.
Obecnie miejsce to zamieszkane jest w dużej części przez katolików oraz chętnie odwiedzane przez obcokrajowców.

Głównym znakiem rozpoznawczym Wyspy Wielkanocnej są duże kamienne posągi przedstawiające twarze o różnych mimikach, w czasach starożytnych ludność wierzyła w ich magiczną moc. Posągi były pewnego rodzaju bóstwem, któremu regularnie składano ofiary, a jak jest dzisiaj?

Moai – kamienne bóstwo?

Moai tak potocznie nazywane są kamienne posągi, na Rapa Nui, większa ich część zwrócona jest twarzami w głąb wyspy, siedem z nich natomiast w kierunku morza. Dlaczego? Jest to ściśle powiązane z miejscową legendą, która głosi, że w tych siedmiu posągach znajdują się dusze pierwszych osadników poprowadzonych na wyspę przez legendarnego Hotu Matu. Ciało wodza po śmierci zostało pozostawione na słońcu, do czasu zupełnego wyschnięcia, w tym właśnie miejscu powstał pierwszy kamienny posąg moai. Dokładnie tak samo postąpiono z sześcioma współtowarzyszami wodza.

Na Wyspie Wielkanocnej znajduje się aż 900 moai, ważących po kilkanaście ton. Jakim cudem ludzie w tamtych czasach wyrzeźbili a następnie przetransportowali posągi na wyspę? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, uważa się, że wspierani oni byli przez siły pozaziemskie.
Posągi moai mają wiele ukrytych znaczeń, to co dla nas Europejczyków jest atrakcją dla mieszkańców wyspy, zwłaszcza tych wychowanych na historii wyspy jest pewnego rodzaju kultem religijnym. Do dzisiaj unika się tutaj spacerów po północy, wierząc, że ten czas jest czasem duchów. Więcej inspirujących wiadomości znajdziesz w naszym senniku – http://ozywic-zycie.pl/.

Podsumowując, nic nie dzieje się bez przyczyny. Kamienne tajemnicze posągi powstały w określonym celu, ludność stawiając je a następnie przewracając wierzyła w ich magiczną moc, nie bez przyczyny Wyspa Wielkanocna uznawana jest za miejsce gdzie najsilniej można odczuć obecność sił nadprzyrodzonych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*