Rio de Janeiro – W stolicy samby i futbolu

rio-de-janeiro

Jeśli znalazłeś się w jednym z miast Ameryki Południowej a ludzie dookoła ciebie tańczą sambę to na pewno jesteś w najsłynniejszej metropolii kontynentu – Rio de Janeiro. To wspaniałe brazylijskie miasto położone między wzgórzami, Oceanem Atlantyckim i zatoką Guanabara kusi nas pięknymi plażami, widokami zapierającymi dech w piersiach i ciekawymi zabytkami. Rocznie miliony turystów przyjeżdżają aby poczuć jego magię, a szczęśliwcy którzy znaleźli się w Rio na ostatki mogą podziwiać wspaniałe występy szkół samby prezentowane podczas najsłynniejszej parady karnawałowej. To wspaniałe widowisko jest wizytówką miasta ale ma ono jeszcze wiele innych atrakcji bez obejrzenia których nie powinniście opuszczać Rio.

Wzgórze Corconado i pomnik Chrystusa

Stojąc na ulicach Rio nie sposób nie zauważyć górującego nad miastem pomnika Chrystusa Zbawiciela. Został wzniesiony na szczycie góry Corconado na którą możemy się dostać kolejką lub samochodem. Warto obejrzeć z bliską tą niesamowitą rzeźbę odsłoniętą w 1931 roku na pamiątkę setnej rocznicy uzyskania przez Brazylię niepodległości chociażby dlatego, że Chrystus z rozpostartymi ramionami mający ponad 30 metrów już od kilku lat szczyci się mianem nowego siódmego cudu świata.

Plaża Copacabana

Rio de Janeiro to przede wszystkim fantastycznie długie, szerokie, piaszczyste plaże i niesamowite fale. Najsłynniejsza z plaż – miejska Copacabana nazywana przez miejscowych Morską Księżniczką tętni życiem przez całą dobę. Polecam spacer wzdłuż plaży z jednej strony napawając się pięknymi widokami a z drugiej oglądając rząd hoteli i restauracji wdzierające się niemal na plażę. Dodatkowy koniecznie spróbujcie lokalnych przysmaków sprzedawanych na stoiskach wystawionych wzdłuż plaży.

Najbrzydszy kościół świata

Będąc w Rio nie można pominąć Katedry Świętego Sebastiana, która powstała w połowie XX wieku. Ten betonowy 100 metrowy kolos, który w zamyśle twórców miał swoim kształtem przypominać świątynie Majów kojarzy się z brzydkim kominem elektrowni. Katedra oprócz swojego zasłużonego niechlubnego tytułu z powodu zewnętrznej fasady i kształtu, zaskakuje po raz kolejny gdy tylko znajdziemy się w środku i będziemy mieli okazję podziwiać promienie słoneczne przebijające przez cztery ogromne witraże tworzące krzyż. Ten widok zapiera dech w piersiach.

Escadaria Selaron – najsłynniejsze schody Ameryki

Europa ma swoje schody hiszpańskie w Rzymie a Ameryka Południowa schody stworzone pod koniec XX wieku w biednej artystycznej dzielnicy Rio – Lapie. Ponad 250 stopni zostało pokryte płytkami ceramicznymi z niemal 60 krajów. Twórca Jorge Selaron początkowo chciał upiększyć schody przebiegające obok jego domu i ze znalezionych starych płytek zaczął tworzyć kolorowe wzory. Dzieło przybrało niewyobrażalnego rozmachu i zachwyca pięknem w barwach narodowych Brazylii.

Stadion Maracana

Nie można będąc w kraju gdzie futbol jest niemal religią pominąć w trakcie zwiedzania najsłynniejszy i jeden z największych na świecie stadionów – Maracana. Ten zbudowany w 1950 roku obiekt mogący pomieścić 200 tysięcy kibiców już zapracował na oficjalny tytuł zabytku a do tego nadal można na nim podziwiać piękny futbol podczas odbywających się meczów.

Głowa Cukru

Pao de Acucar czyli Głowa Cukru to ponad 400 metrowa góra o intrygującym kształcie słynąca z rozpościerającej się ze szczytu przepięknej panoramy na całe Rio de Janeiro. Dodatkową atrakcją jest kolejka linowa, która zabierze nas na szczyt a tam pozostaje tylko napawać się widokiem zachodu słońca nad miastem.

Gdy już zachwycimy się pięknem Rio w blasku ostatnich promieni słońca nie pozostaje nic innego jak powrócić na plażę lub udać się do jednego z wielu klubów gdzie przy gorących rytmach możemy przekonać się czy nasze serca również biją w rytmie samby.