Rzym – co warto zwiedzić przez weekend w tym starożytnym mieście?

rzym-starozytne-miasto

Z weekendową wizytą w Wiecznym Mieście

Co łączy Awentyn, Caelius, Eskwilin, Kwirynał, Palatyn, Wiminał i Kapitol ? To nazwy siedmiu wzgórz na których leży najsłynniejsze miasto na świecie – Rzym. Chyba nie ma osoby która nie marzyłaby o zobaczeniu na własne oczy Koloseum i Bazyliki Świętego Piotra. Zamknijcie oczy i pomyślcie o tych wąskich brukowanych uliczkach gdzie każda kamienica, fontanna, rzeźba są przesiąknięte historią setek lat. A teraz otwórzcie i odpowiedzcie sobie na pytanie – czemu nie zobaczyć tego na własne oczy przecież weekend w Rzymie jest na wyciągnięcie ręki.  Wystarczy kilka minut poszukiwań online i już możemy znaleźć atrakcyjne oferty przelotów i hoteli. Gdy już rezerwacja zostanie zrobiona trzeba podjąć decyzję jak najlepiej wykorzystać ten czas w Wiecznym Mieście i co obejrzeć.  Oto kilka propozycji które pozwolą wam odwiedzić najważniejsze miejsca w mieście.

Dzień pierwszy – Sobota

1. Stolica Piotrowa – Watykan i najsłynniejsza fontanna rzymska

Sobota rano – budzimy się i nie możemy uwierzyć, że tu jesteśmy. Gdy już nacieszymy się świadomością że wreszcie się udało proponuje zabrać plecak i zacząć zwiedzanie od… opuszczenia Wiecznego Miasta i udania się do najmniejszego kraju w Europie czyli Watykanu. Wejście na Plac Świętego Piotra robi wrażenie. Spacerując zwróćcie uwagę na 140 wyrzeźbionych postaci świętych oraz egipski obelisk który według legendy był świadkiem męczeńskiej śmierci Świętego Piotra.

2. Bazylika Świętego Piotra i Pieta Michała Anioła

Swoje kroki kierujcie w stronę północnego krańca gdzie po przejściu kontroli przez Papieską Gwardię Szwajcarską wchodzimy do Bazyliki Świętego Piotra. Każde centymetr robi niesamowite wrażenie- Pieta Michała Anioła, dzieła Berniniego w tym ołtarz czy też grób Jana Pawła II znajdujący się w kaplicy Świętego Sebastiana. Warto w samym centrum Bazyliki odnaleźć zejście do grot pod główną nawą w których mieszczą się pochówki większości papieży. Jeśli kondycja wam pozwoli to zachęcam do pokonania 551 schodków i wejście na szczyt kopuły skąd rozciąga się fantastyczny widok na cały Rzym.

3. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

Z bazyliki udajemy się do Muzeów Watykańskich aby podziwiać Kaplicę Sykstyńską z najsłynniejszymi freskami z Sądem Ostatecznym Michała Anioła na czele.

4. Fontanna di Trevi

Po obejrzeniu największych zabytków Watykanu proponuję powrót do granic Rzymu i wędrówkę uliczkami do Placu Hiszpańskiego z najsłynniejszymi schodami które łączą Piozza di Spagie z Kościołem Świętej Trójcy. To miejsce gdzie warto usiąść i podziwiać piękną fontannę w kształcie zatopionej łodzi. Po krótkim odpoczynku idziemy w stronę Fonatanny di Trevi,która  zachwyca swoim rozmachem i przepięknymi rzeźbami z Neptunem oraz upersonifikowanymi Obfitością i Zdrowiem na czele. Podziwiając fontannę warto poszukać na jej lewym obrzeżu wazy. Według legendy została tam postawiona na złość rzemieślnikowi mającemu swój warsztat przy placu.  Niemal codziennie dyskutował z architektem i narzekał na kształt fontanny i jej wygląd. Nicolo Salvi zdecydował się postawić wazę na wprost warsztatu tak aby irytujący rzemieślnik nie miał widoku na fontannę, która tak bardzo mu się nie podobała. Przebijając się przez tłumy aby zrobić sobie zdjęcie nie zapomnijcie o wrzuceniu grosika do fontanny – koniecznie stojąc tyłem. Według legendy każdy kto tak postąpi powróci do Wiecznego Miasta. Ten symboliczny gest oprócz zapewnienia nam powrotu do Rzymu pomaga potrzebującym . Jak to możliwe? Codziennie rano specjalna ekipa wyławia wszystkie monety i przewozi je do Caritasu – podobno rocznie kwota potrafi sięgać prawie miliona euro.

5. Panteon oraz Kościół Panny Maryii

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Panteon. Warto obejrzeć w środku tą świątynie powstałą ku czci bogów rzymskich a która później została konsekrowana na Kościół Panny Maryii. Najciekawszym elementem świątyni jest jej kopuła a dokładnie specjalnie zrobiony otwór w dachu który w słoneczne dni oświetla wnętrze .

6. Piazza Navona i Fontanna Czterech Rzek

Dzień pełen emocji kończymy na spacerze i chwili relaksu na Piazza Navona. To miejsce gdzie możemy podziwiać wystawiane dzieła rzymskich artystów. Punktem centralnym na placu jest Fontanna Czterech Rzek – Nilu, Dunaju, Tybru i La Platy. Po tak wyczerpującym dniu przy wieczornym świetle wracamy do hotelu ciekawi kolejnego dnia.

Dzień drugi – Niedziela

1. Kościół Santa Maria in Cosmedia, Cyrk Wielki oraz Termy Karakali

Niedziela rano – pobudka nogi bolą od wczorajszego niemal trekkingu ulicami Rzymu ale z pewnością na samą myśl o kolejnym dniu w Wiecznym Mieście będziecie mieć przysłowiowego rogala od ucha do ucha.  Dzisiejsze zwiedzanie proponuję zacząć od Kościoła Santa Maria in Cosmedia. To piękny średniowieczny kościół ze wspaniałymi posadzkami, który swoją popularność zawdzięcza fontannie z Ustami Prawdy. Zgodnie z legendą osoba która włoży dłoń w usta rzecznego bożka i okaże się złodziejem i kłamcą zostanie ukąszona przez węża i straci dłoń.  Gdy (miejmy nadzieję) zwycięsko przejdziemy próbę prawdy zapraszam do Cyrku Wielkiego gdzie kiedyś odbywały się wyścigi i walki gladiatorów. Następnie przechodzimy do Term Karakali – najlepiej zachowanych starożytnych łaźni.

2. Kościół Świętego Klemensa

Kolejny ciekawy punkt to Kościół Świętego Klemensa – czwartego w historii papieża. Po obejrzeniu rzeźb oraz wspaniałych mozaik koniecznie zejdźcie do podziemi aby podziwiać pozostałości pierwotnego Kościoła a na jeszcze niższym poziomie rzymskich budowli z I wieku.

3. Koloseum, Łuk Konstantyna oraz Forum Romanum

Kolejnym punktem zwiedzania jest symbol Wiecznego Miasta – Koloseum – najsłynniejsze w starożytnym Rzymie miejsce walk gladiatorów a później męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan. Niedaleko Koloseum stoi Łuk Konstantyna wzniesiony na cześć dziesięciu lat rządów tego cesarza. Następnie wspinamy się na szczyt wzgórza aby podziwiać Forum Romanum- najstarszy rynek w Rzymie usytuowany pomiędzy wszystkimi siedmioma wzgórzami. To miejsce pełne ruin świątyń ku czci bogów z rzymskiego panteonu, domów kapłanów, łuków triumfalnych i domu westalek.

4. Plac Wenecki – Pałać Wenecki i Bazylika Świętego Marka

Po obejrzeniu Forum Romanum ostatnim miejscem zwiedzania jest Plac Wenecki. Znajduje się na nim przepiękny Pałac Wenecki i Bazylika Świętego Marka. Warto wejść do Muze del Risorgineto i wjechać na taras widokowy skąd możemy podziwiać wspaniałą panoramę Rzymu. Ten widok na zakończenie tak intensywnego weekendu powinien zaostrzyć nam apetyt na kolejną podróż i powrót do Wiecznego Miasta.