Wyjazd nad Balaton – co warto zwiedzić?

balaton-jezioro

Znane w Europie jezioro Balaton nazywane jest również węgierskim morzem. Jedną z niepodważalnych zalet wyjazdu urlopowego nad to wielkie jezioro jest fakt, że możemy być pewni sprzyjającej pogody. Niestety, nad polskim morzem pogoda to ruletka i zamiast miłego wypoczynku na plaży, możemy spędzić dwa tygodnie w barach i restauracjach w nadmorskich miejscowościach. Wielu Polaków coraz częściej decyduje się na wakacje poza granicami naszego kraju. Balaton jest tanim substytutem polskiego morza, a jego okoliczne tereny to nie tylko winiarnie.

Węgierskie morze – kilka słów o jeziorze Balaton

Jezioro Balaton to największe jezioro błotne na terenie Europy. Akwen o długości 80 km można objechać w całości w jeden dzień, pokonując 195 km. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla rodzin, ponieważ Balaton jest płytkim jeziorem. Możemy iść w głąb akwenu, a dopiero po kilkudziesięciu przebytych metrach woda dosięgnie po nasz pas. Dzięki tak małej głębokości woda szybko się nagrzewa i już od maja, aż do października, można wykąpać się w ciepłym akwenie. Tak naprawdę nad Balaton może pojechać każdy:  od emeryta do imprezowego licealisty. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a piękne widoki zapierają u każdego z nas dech w piersiach.

Co warto zwiedzić nad Balatonem?

Jednym z najpiękniejszych zakątków nad węgierskim morzem jest na pewno półwysep Tihany. Cypel znajduje się w północnej części jeziora i wystaje ponad taflę wody do nawet 300 metrów. Teren półwyspu to tylko 5 km długości i 3 km szerokości. Możemy zwiedzić tam urokliwą wioskę, która jest otwarta na turystów. Polecamy spędzić w Tihany cały dzień, smakując lokalnych przysmaków, jak np. lawendowego miodu, oraz wypić prawdziwe węgierskie wino. Na szczycie półwyspu stoi imponujące XI – wieczne opactwo benedyktyńskie, które oszałamia nie tylko pięknym kościołem, ale również widokami, które możemy podziwiać wychodząc z opactwa. Kolejną atrakcją, którą po prostu trzeba zwiedzić, spędzając urlop nad Balatonem, to winiarnie. Badascony to zespół 4 wiosek, które są położone wokół wygasłego już wulkanu. Szlaki turystyczne, które kierują na wzgórze, prowadzą w głąb pól winnic oraz winnych piwniczek. Możemy w ciszy napić się wina oraz porozmawiać z tubylcami, od których warto kupić najlepsze, swojskie wina. Kolejnym krokiem turystycznym jest Veszprem (stolica prowincji). Warto zwiedzić to miasto, jeśli jesteśmy głodni niesamowitych krajobrazów. Stare budynki i piękne widoki wywołują niezwykłe wrażenie. Znajdziemy tam wiele obiektów, jak np. Pałac Arcybiskupi, Kaplica królowej Gizelli lub Katedra Św. Michała, które są obiektem fascynacji amatorów historii.

Gdzie imprezować nad Balatonem?

Mekką imprez nad węgierskim morzem jest na pewno miasto Siófok, które jest położone w południowej części Balatonu. Woda jest zachwycająco przejrzysta, plaże są odpowiednio zagospodarowane, a wzdłuż uliczek możemy znaleźć niezliczoną ilość barów i restauracji. Na plaży znajdziemy wiele atrakcji, które nie pozwolą na chwilę nudy.

maly-balaton Fonyód balaton-wegry